Frigo Kasa

Dış dayanıklılığı ve ısı izolasyonu yüksek, et, tavuk, dondurma veya dondurulmuş tüm gıdaların güvenle taşındığı kamyon kasadır. Bunların yanı sıra mobilya, tekstil ya da kuru gıdalarda taşınabilir.

Özellikleri Nelerdir?

-Kimyasal dayanımı sayesinde yüksek performans gösterir.

-Estetik görünüme sahiptir ve dış ortamlara dayanıklıdır.

-Asit, baz, kimyasal sulara karşı öz frigo kasa dayanıklılık gösterir.

-UV ışınları, çizilme, ani ısı değişimlerine, çatlamaya karşı dayanıklıdır.

-Yüksek ısı izolasyonu ile monoblok sandviç sistem olarak üretimi sağlanmaktadır.

-Çerçevesi paslanmaz çelikten üretilmiştir.

-Tüm malzemeler, gerekli parçalar, kaynatıldıktan sonra kuma batırılarak boyanır.

Ürün taşımak için ayrılmış bölmelere sahiptir. Isı soğurma yeteneğine sahip, mekanik buhar sıkıştırma özelliği ile donatılmış bir araçtır. Frigo araç taşıdığı ürünleri soğuta bilir. Fakat aracın taşıma sıcaklığı üzerinde sıcak bir ürün var ise soğutulması beklenemez. Bu nedenle ürün taşınmadan önce taşıma sıcaklığına getirilmelidir. Yükleme sırasında ısı kazancı olmamasına özen gösterilmelidir.

Servis Isı Yükü Ne Anlama Gelir?

Bozulabilir ürünlerin yüklenmesi, taşınması ve dağıtılması sırasında çok dikkat edilmesi gereken faktördür. Bozulabilir ürünlerin, seyyar kabin yükleme esnasında kapı açılmalarında dolayı soğutma sistemine ilave olarak gelen ısı yükü anlamına gelir. Taşıma esnasında bölümden içeriye giren hava miktarıdır.

Termodinamik kuralı olarak, soğuk hava yere sıcak hava yukarı doğru gelmelidir. Kapı da açılır açılmaz soğuk hava aşağı doğru iner, sıcak hava da soğuk havanın yerini alır. İmalat yöntemi öz frigo kasa malzemenin cinsi, kalınlığı, yaşı bu gibi etkenler ısı yükü miktarına doğrudan etki eder.

Yükleme Esnasında Soğutma Ünitesi Çalıştırılır Mı?

Yükleme esnasında soğutma ünitesi çalıştırılmaz. Kapılar açık olduğu zaman ve soğutma sistemi de çalışırsa nemin içeriye girmesi sağlanır. Bu şekilde seyyar kabin içerisi soğukken, sıcak hava dolumu olacaktır. Havadaki nem evaporatör peteği üzerinde donması ile giren sıcak hava buzdan kurtulmak için buzları çözmeye başlayacaktır.

Araç kasaları için oluşturulmuş özgül ısı bulunmaktadır. Bu nedenle genellikle taşıma bölümünün soğutulması pek yapılmaz. Fakat ön soğutma işlemi gerekli olduğu için mutlaka yapılmalıdır. Ön soğutma sayesinde hem taşıma içindeki malzeme ısısı hem de havanın ısısının dışarı atılması sağlanacaktır.